Anadolu Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi
 
 
 
Kısa Tarihçe Konum ve Altyapı Fakülte ve Araştırma Merkezlerinin Sayısı Kütüphane Ders Dışı Etkinlikler Öğrenci Destek Hizmetleri Birimler Araştırma Merkezleri ve Birimler Anadolu Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Barınma
 
 
Ana Sayfa  
İletişim  
 

Kısa Tarihçe
Kısa Tarihçe

Anadolu Üniversitesi Kısa Tarihçe

Anadolu Üniversitesi’nin temeli 1958 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin kuruluşuna dayanmaktadır. 1982 yılında, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Eskişehir Yabancı Diller Yüksekokulu, Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Bilecik, Kütahya ve Afyon Meslek Yüksekokulları birleşerek Anadolu Üniversitesini oluşturmuşlardır.

Aynı yıl, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ile Türkiye’de uzaktan öğretim başlamıştır. Beş yıl sonra ise Almanya Köln’de Batı Avrupa Programları başlatılmıştır. 1992 yılında, Afyon Meslek Yüksekokulu, Kütahya Meslek Yüksekokulu ve Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Anadolu Üniversitesi bünyesinden ayrılıp sırasıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Kütahya’daki Dumlupınar Üniversitesi olmuştur.

1993 yılında ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu, Eskişehir’in ikinci üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ni oluşturmak üzere Anadolu Üniversitesi’nden ayrılmışlardır.

Son olarak, 2007 Mayıs ayında Bilecik Meslek Yüksekokulu ve Bozüyük Meslek Yüksekokulu Anadolu Üniversitesi’nden ayrılıp, Bilecik Üniversitesi olmuştur.

 
  Ziyaretçi: 597284 - Hit: 607268